Wszczęcie egzekucji

Co ciekawe - egzekucja zaczyna się dużo wcześniej niż myśli o tym dłużnik! Nim dotrze do niego ta informacja, sprawą może już zajmować się komornik.

Jak dochodzi do rozpoczęcia egzekucji?

Wszystko zaczyna się od zrobienia długów. Jeżeli dana osoba, nie płaci regularnie zobowiązań, nie spłaca kredytów czy pożyczek w terminie, albo w ogóle tego nie robi to z czasem pojawia się dług, o który upomina się wierzyciel - czyli ten, któremu dłużnik zalega z pieniędzmi. W pierwszym kroku wierzyciel może wysłać „Nakaz Zapłaty”, który uzyskuje wcześniej w Sądzie.

Po pierwszym wezwaniu do zapłaty, które finalnie nie będzie skutkowało zapłatą - wierzyciel może wezwać dłużnika po raz kolejny do zapłaty w formie ostatecznej.

Wezwania do zapłaty z reguły zawierają zapisy dyscyplinujące dłużnika grożące m.in. postępowaniem sądowym, skierowaniem sprawy do komornika, wzrostem długu o koszty odsetek, zastępstwa procesowego oraz poniesienia kosztów sądowych i komorniczych. Takie działania mają na celu zmobilizowanie dłużnika do zapłaty długu oraz uświadomienie mu, że dalsze uchylanie się od uregulowania zobowiązań, będzie niosło za sobą dodatkowe koszty dla dłużnika, sięgające wraz z opłatami za postępowanie komornicze ok 40-60% długu. (dług w wysokości 300 pln może w egzekucji urosnąć do 1.500 złotych – należy również pamiętać o drobnych zobowiązaniach bo to one rosną wielokrotnie w egzekucji).

Kolejnym etapem jest pozew sądowy. Zazwyczaj pisane są one przez prawników wierzyciela. To wszystko może trochę jednak potrwać. Pracę sądów reguluje ustawa sądów. Każdy pozew ma przypisany numer, inaczej mówiąc sygnaturę (o której warto poczytać w 2 części poradnika), co wpływa na jego termin rozpatrzenia. Umowy rozpatrywane są numerycznie od początku do końca. Czyli nim dany pozew zostanie rozpatrzony to może minąć trochę czasu.

Przed finalnym wcięciem egzekucji jest jeszcze jeden bardzo ważny moment. Mianowicie wydanie nakazu zapłaty oraz wysłanie go do dłużnika. Sąd wraz z nakazem wysyła pouczenie, które przysługuje dłużnikowi. Jest to 7 lub 14 dni na wniesienie zażalenia, sprzeciwu, zarzutów czy innych środków, które mogą pomóc odwołać nakaz.

Najważniejsze to dobrze reagować! Z pomocą przy takim odwołaniu może przyjść Pismo Zarzuty do nakazu - wzór dostępny po dobrowolnej wpłacie na konto Fundacji OSobom Poszkodowanym w Egzekucji Tęcza, KRS nr 0000791007 oraz wysłaniu potwierdzenia na biuro@fundacja-tecza.pl.

Dzięki temu pismu skutecznie można odwołać się o tej decyzji i przesunąć proces!

Zwykle, od czasu powstania zobowiązania do czasu wydania nakazu zapłaty, mija co najmniej 2 – 3 lata. Zawsze coś może się nie zgadzać: odsetki, saldo, kwota, błędy w umowie lub jej nieważność, niedozwolone zapisy, błędnie napisane pełnomocnictwo itp. Istnieje zawsze co najmniej 5 ważnych powodów, które należy podnieść w środku odwoławczym.

Ostatecznie po latach wstępnego procesu może przyjść moment na wcięcie egzekucji komorniczej. O tym dowiesz się więcej w drugiej części poradnika.

Przejdź do drugiej części
Zostań partnerem